Jaka jest różnica między domeną a hostingiem?
Hosting a domena
Domena to, w najprostszych słowach, adres Twojej witryny internetowej, który pojawia się w pasku adresu przeglądarki, na przykład: oembit.com. Natomiast hosting to usługa przechowywania, utrzymania strony internetowej na serwerze.
Aby Twoja strona była dostępna w Internecie niezbędne są zatem oba elementy: własna domena, pod którą będzie można odnaleźć Twoją stronę, oraz hostingu – czyli przestrzeni, na której strona będzie działać.
Co to jest hosting?
Zakup hostingu to jedna z dwóch kluczowych rzeczy, które sprawiają, że strony www są dostępne w internecie.
Hosting to usługa, która umożliwia publikację strony internetowej w Internecie.
Często termin hosting i serwer są używane zamiennie. Jednak mówiąc o hostingu, mamy na myśli serwer współdzielony, na którym przestrzeń jest dzielona między wieloma użytkownikami. Wyróżniamy także serwery VPS i dedykowane, z których często korzystają większe sklepy internetowe oraz projekty e-commerce. Najważniejsza różnica między hostingiem a serwerami tyczy się dostępnych zasobów. Strona internetowa jest przechowywana (hostowana) na serwerze.
Kiedy użytkownicy Internetu chcą odwiedzić Twoją stronę internetową, wystarczy, że wprowadzą jej adres w przeglądarce. Ich komputer nawiąże połączenie z serwerem, a strona zostanie wyświetlona w przeglądarce. Potrzebujesz serwera? Sprawdź ofertę cyberFolks.
Wybierając hosting często możesz przetestować bezpłatnie przez okres np 7 lub 14 dni.
Co to jest domena internetowa?
Domena to adres, pod którym będzie widoczna Twoja strona w internecie. Wybierając domenę dla siebie, rejestrujesz rozszerzenie internetowe, które składa się z nazwy i TLD, które często określa się również jako “końcówka”.
Rejestrując nazwę domeny internetowej, masz możliwość wyboru spośród domen globalnych, krajowych, a także domen funkcjonalnych, regionalnych i IDN.
Czy muszę mieć domenę i hosting?
Rejestrując rozszerzenie stajesz się jego abonentem tzn. zyskujesz prawo do jego używania. Oznacza to, że nikt inny nie będzie mógł korzystać z tej nazwy domeny. Zatem sama domena to za mało, abyś mógł dotrzeć do odbiorców, aby w pełni przedstawić swoją ofertę.
Podczas rejestracji domeny w trakcie procesu zakupu masz opcję wyboru usługi hostingowej, czyli miejsca, gdzie będzie działała Twoja strona internetowa. Warto zaznaczyć, że niektórzy właściciele mogą zdecydować się jedynie na zakup samej domeny, bez wybierania usługi przechowywania jej na serwerach. W takiej sytuacji mamy jedynie adres, który nie jest umieszczony na żadnym serwerze. To dość powszechna praktyka.
Przedsiębiorcy mogą wybrać tę opcję, aby zabezpieczyć określoną nazwę. Nawet jeśli obecnie nie planują zakładać strony internetowej, nie oznacza to, że w przyszłości, wraz z rozwojem działalności, nie będą chcieli z niej skorzystać. Istnieje jeszcze inny powód. Możemy zarejestrować domenę u jednego operatora, a hosting wybrać u innego dostawcy. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu połączenia za pomogą certyfikatu SSL.
Wybór domeny a wybór hostingu
Czy wybór domeny jest zależny od hostingu, a może hosting od domeny? Ogólnie rzecz biorąc, nie. Jednakże, mając na uwadze chęć poprawy widoczności strony w wyszukiwarkach, zaleca się, aby była ona hostowana w kraju, do którego jest skierowana. Ma to na celu ułatwienie wyszukiwarce geotargetowanie strony. Jeśli zastosujesz się do tej wskazówki, kierując swoją stronę na Polskę, powinieneś wybrać domenę .pl oraz hosting w Polsce. Dzięki temu wyszukiwarka taka jak Google będzie miała pewność, że strona jest przeznaczona dla polskich użytkowników i wyświetli ją osobom znajdującym się w naszym kraju.
Wyszukiwarki takie jak Bing czy Google korzystają również z innych sposobów, żeby określić geotargetowanie strony, jak np. język strony, więc wybór domeny i hostingu pod tym kątem nie jest konieczny.
Czy domenę należy kupić tam gdzie hosting?
Czy kupując domenę i hosting muszisz korzystać z usług jednego dostawcy? Teoretycznie nie ma takiej konieczności ani obowiązku, aby hosting był zakupiony razem z domeną. Możesz nabyć domenę od dowolnego rejestratora, na przykład cyberFolks.pl, a hosting w innej firmie. W praktyce, gdy korzystasz z usług tego samego operatora, możesz wygodnie zarządzać zarówno domenami, jak i serwerem w jednym miejscu. Posiadanie wspólnego konta dla domeny i serwera zapewnia komfort oraz prostotę zarządzania. W razie pytań czy problemów, możesz szybko rozwiązać problematyczne kwestie, a poza tym znacznie łatwiej jest zarządzać jednym kontem niż korzystać z wielu paneli klienta i opłacać faktury w różnych firmach.
Domena oraz odpowiedni hosting stanowią fundament Twojej obecności w sieci. Aby prowadzić działalność on-line, konieczne są zarówno domena, jak i hosting. Posiadanie własnej strony internetowej umożliwi Ci bycie dostrzegalnym pod wybraną domeną, a hosting zapewni Ci wirtualną przestrzeń dla Twojej witryny. Firmowa domena otwiera drzwi do stworzenia skrzynki mailowej oraz budowania profesjonalnego wizerunku w Internecie.